Budowa zaplecza laboratoryjno-badawczego w ramach formuły „zaprojektuj i wybuduj”

Komunikaty: 

.

Postępowanie unieważnione
Przetarg unieważniony - opis: 

Poznań, dnia 18 grudnia 2020 r.

 

Nr postępowania: AN/ZP/86/20

 

Informacja o unieważnieniu postępowania

 

Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pn. Budowa zaplecza laboratoryjno-badawczego w ramach formuły „zaprojektuj i wybuduj".

 

Działając w trybie art. 92 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych
(t. j.: Dz. U z 2019 r., poz. 1843) - zwanej dalej „ustawą Pzp", Zamawiający - Politechnika Poznańska, informuje, iż przedmiotowe postępowanie zostało unieważnione.

 

Uzasadnienie

Podstawa prawna: zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 4) ustawy Pzp, Zamawiający unieważnia postępowanie, w przypadku, gdy „cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba, że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty".

 

Uzasadnienie faktyczne: w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego, wpłynęła jedna oferta.

Oferta złożona przez Konsorcjum firm: Demiurg Construction Sp. z o.o., Demiurg Construction Sp. z o.o. Sp.k., ul. Górnicza 2/143a, 60-107 Poznań - cena złożonej oferty: 2 776 338,32 złotych brutto.

 

Mając na uwadze, iż Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zadania - 1 724 204,75 zł brutto i nie jest w stanie zwiększyć tych środków, należy uznać, iż wypełnione zostały przesłanki unieważnienia postępowania określone w art. 93 ust. 1 pkt 4) ustawy Pzp.

 

Informacje podstawowe
Identyfikator: 
AN/ZP/86/20
Status postępowania: 
unieważnione
Kontakt: 

Sekretariat Kanclerza Politechniki Poznańskiej

Typ zamówienia: 
nieograniczony
Kryteria oceny: 
Cena - 60%
Doświadczenie kluczowego personelu - 25%
Gwarancja - 15%
Wadium: 

20000 PLN (dwadzieścia tysięcy złotych)

Terminy
Termin składania ofert: 
15.12.2020 - 11:00
Termin otwarcia ofert: 
15.12.2020 - 11:30
Czas związania ofertą: 
30 dni
Termin wykonania: 

14 miesięcy od podpisania umowy

Opis: 

1.1.        Przedmiotem zamówienia jest realizacja zadnia pn.:

Budowa zaplecza laboratoryjno-badawczego w ramach formuły „zaprojektuj i wybuduj".

Przedmiotem zamówienia jest:

- sporządzenie pełnobranżowego projektu wykonawczego budowy zaplecza laboratoryjno-badawczego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programem funkcjonalno-użytkowym. (Dz. U. z 2004 r. nr 202 poz. 2072 z późn. zm.). Pełnobranżowe projekty wykonawcze należy opracować na podstawie Programu Funkcjonalno-Użytkowego stanowiącego cześć II SIWZ.

- wykonanie wszystkich prac będących przedmiotem zamówienia zgodnie z zaakceptowanym przez Zamawiającego projektem wykonawczym (PW),

- opracowaniu dokumentacji powykonawczej po zrealizowaniu robót budowlanych.

Realizacja przedmiotu zamówienia obejmuje również postępowania formalno - prawne prowadzące do uzyskania niezbędnych uzgodnień, postanowień oraz decyzji administracyjnych wraz z uzyskaniem decyzji prawomocnego pozwolenia na użytkowanie.

Wspólny Słownik Zamówień (CPV):

Główny przedmiot zamówienia:

45000000-7    Roboty budowlane

71220000-6   Usługi projektowe

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia został zawarty w części II SIWZ - na który składają się: Program Funkcjonalno-Użytkowy (PFU), projekt budowlany.

1.2.        Zamawiający, zgodnie z dyspozycją art. 29 ust. 3a PZP, wymaga, aby Wykonawca lub podwykonawca, który skieruje do wykonywania robót budowlanych swoich pracowników wykazał się zatrudnieniem tych osób w ramach umowy o pracę w okresie, w którym dana czynność ma być wykonywana.

1.3.        Zamawiający wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane przez Zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia

a.      pracowników niższego dozoru technicznego np. mistrzów, brygadzistów
- w zakresie nadzoru i realizacji robót budowlanych;

b.      pracowników fizycznych - wykonujących bezpośrednio roboty budowlane.

Powyższe dotyczy następujących czynności:

-                    prac ogólnobudowlanych

-                    montażu infrastruktury technicznej (roboty technologiczne i budowlano-konstrukcyjne);

-                    obsługi jednostek transportowych i sprzętu budowlanego (samochód ciężarowy, dźwig, koparka, itp.);

-                    nadzoru nad pracami i pracownikami (nie dotyczy to samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie).

 

Wykonawca oświadcza, że wszystkie osoby wykonujące czynności określone przez Zamawiającego w punkcie 3.3. będą przez niego zatrudnione na podstawie umowy o pracę w rozumieniu art. 22§1 Kodeksu pracy, chyba, że przepisy obowiązującego prawa stanowią inaczej.

 

Powyższy wymóg nie dotyczy osób odnośnie, których Wykonawca wykaże, ze ww. czynności nie będą w żadnym zakresie wykonywane pod kierownictwem oraz
w miejscu i czasie wyznaczonym przez wykonawcę lub podwykonawcę oraz co do zasady nie ma on zastosowania do Kierownika prac. Wymóg ten nie dotyczy także osób samozatrudnionych oraz wspólników spółki, którzy sami realizują prace związane z ww. czynnościami.

 

1.4.        W trakcie realizacji zamówienia zamawiający uprawniony jest do wykonywania czynności kontrolnych wobec wykonawcy odnośnie spełniania przez wykonawcę lub podwykonawcę wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane w punkcie 3.3. czynności. Zamawiający uprawniony jest w szczególności do:

a)  żądania oświadczeń i dokumentów w zakresie potwierdzenia spełniania ww. wymogów i dokonywania ich oceny,

b)  żądania wyjaśnień w przypadku wątpliwości w zakresie potwierdzenia spełniania ww. wymogów,

c)  przeprowadzania kontroli na miejscu wykonywania świadczenia.

1.5.        W trakcie realizacji zamówienia na każde wezwanie zamawiającego w wyznaczonym w tym wezwaniu terminie wykonawca przedłoży zamawiającemu wskazane poniżej dowody w celu potwierdzenia spełnienia wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez wykonawcę lub podwykonawcę osób wykonujących wskazane w punkcie 3.3. czynności w trakcie realizacji zamówienia:

a)  oświadczenie wykonawcy lub podwykonawcy o zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności, których dotyczy wezwanie zamawiającego. Oświadczenie to powinno zawierać w szczególności: dokładne określenie podmiotu składającego oświadczenie, datę złożenia oświadczenia, wskazanie, że objęte wezwaniem czynności wykonują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę wraz ze wskazaniem liczby tych osób, imion i nazwisk tych osób, rodzaju umowy o pracę i wymiaru etatu oraz podpis osoby uprawnionej do złożenia oświadczenia w imieniu wykonawcy lub podwykonawcy;

1.6.        Z tytułu niespełnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane w punkcie 3.3. czynności zamawiający przewiduje sankcję w postaci obowiązku zapłaty przez wykonawcę kary umownej w wysokości określonej we wzorze umowy w sprawie zamówienia publicznego. Niezłożenie przez wykonawcę w wyznaczonym przez zamawiającego terminie żądanych przez zamawiającego dowodów w celu potwierdzenia spełnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę traktowane będzie, jako niespełnienie przez wykonawcę lub podwykonawcę wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane w punkcie 3.3. czynności.

1.7.        W przypadku uzasadnionych wątpliwości, co do przestrzegania prawa pracy przez wykonawcę lub podwykonawcę, zamawiający może zwrócić się o przeprowadzenie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy.

1.8.        Zgodnie z art. 30 ust. 4 PZP Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym w SIWZ za pomocą norm, europejskich ocen technicznych, aprobat, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 i 3 PZP, jeżeli pozwolą one uzyskać cechy lub parametry nie gorsze niż przywołane. Warunkiem stosowania rozwiązań równoważnych jest pisemne zatwierdzenie przez Zamawiającego. Różnice pomiędzy powołanymi normami a ich odpowiednikami muszą być dokładnie opisane przez Wykonawcę i przedłożone Zamawiającemu do zatwierdzenia. Kryteria równoważności ustalone zostaną w razie konieczności przez Zamawiającego i wymagają weryfikacji oraz akceptacji ze strony Zamawiającego przed przystąpieniem Wykonawcy do realizacji zadania.

1.9.        Zgodnie z art. 30 ust. 5 PZP, Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywanym przez Zamawiającego, jest obowiązany wykazać, że oferowane przez niego dostawy, usługi lub roboty budowlane spełniają wymagania określone przez Zamawiającego.

Dokumenty potwierdzające równoważność, o której mowa w art. 30 ust. 5 ustawy PZP należy złożyć wraz z ofertą.

 

Dokumentacja
SWZ: