Nowa i jedyna w Polsce specjalność na Politechnice Poznańskiej – POJAZDY SZYNOWE!

Już od lutego na Wydziale Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej (kierunek Mechanika i Budowa Maszyn) rusza nabór na studia drugiego stopnia, na jedyną w Polsce specjalność POJAZDY SZYNOWE.

Studiowanie na specjalności Pojazdy Szynowe, jest doskonałą okazją do połączenia pasji z praktycznym przygotowaniem zawodowym. Politechnika Poznańska tworząc nową specjalność wychodzi na przeciw oczekiwaniom rynku transportu szynowego - absolwenci nowej specjalności pozwolą wypełnić lukę pokoleniową specjalistów z ukierunkowaną wiedzą z zakresu pojazdów szynowych.

Główny nacisk położony jest na projektowanie i konstruowanie pojazdów z wykorzystaniem narzędzi CAD/CAE, a także na modelowanie i badanie pojazdów oraz ich elementów na wszystkich etapach cyklu życia. Studenci zapoznają się z układami biegowymi nowoczesnych pojazdów szynowych, jak również technikami wytwarzania i diagnozowania pojazdów i ich elementów. Zdobędą również wiedzę w zakresie analiz RAMS pojazdów szynowych, wykorzystania pojazdów w systemach transportu kombinowanego i miejskiego oraz poznają najnowsze trendy związane z wzornictwem przemysłowym nowoczesnych pojazdów szynowych.

Na specjalności Pojazdy Szynowe gwarantowany jest cykl staży lub praktyk zawodowych u renomowanych producentów taboru, a także przewoźników miejskich i kolejowych. W naszym regionie znajduje się wiele ośrodków przemysłowych i badawczych działających w branży transportu szynowego, co umożliwia podjęcie pracy jeszcze w trakcie procesu kształcenia.

Specjalność realizowana będzie przez specjalistów z Zakładu Pojazdów Szynowych Politechniki Poznańskiej. Studenci specjalności Pojazdy Szynowe będą korzystać z laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę oraz narzędzia na światowym poziomie:

  • Laboratorium Zintegrowanych Systemów Diagnostycznych,
  • Laboratorium Projektowania i Dynamiki Pojazdów,
  • Laboratorium Budowy Pojazdów,
  • Laboratorium Modelowania Procesów i Systemów Transportowych.

W Zakładzie Pojazdów Szynowych Wydziału Maszyn Roboczych i Transportu realizowane są również projekty badawczo-rozwojowe we współpracy z sektorem przemysłowym. Studenci specjalności będą mieli możliwość stać się częścią zespołów naukowo-badawczych, zdobywając tym samym niezbędną wiedzę i doświadczenie - cenione obecnie na rynku pracy. Przyszli pracodawcy, w Polsce i za granicą, czekają na młodych, dynamicznych, a w szczególności wykwalifikowanych absolwentów.

Jeśli stoisz przed wyborem specjalności, w której chcesz się realizować - skieruj swoją karierę na właściwe tory!

ZałącznikWielkość
Plakat_Pojazdy Szynowe.JPG1.69 MB