25 lat radia AFERA!

Galeria:

Ćwierćwiecze obchodzi się tylko raz? Niekoniecznie. Radio Afera świętuje swoje 25-lecie cały rok. Były koszulki, płyty, koncerty, wizyty w innych poznańskich mediach. Był też wieczór kabaretowy, w Auli Magna Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej 20 listopada br.

Impreza rozpoczęła się od wprowadzenia w atmosferę studenckiego radia. Film stworzony przez młodych radiowców, składający się zarówno z ujęć archiwalnych, jak i specjalnie przygotowanych na tę okazję, miał pokazać studentom i pracownikom Politechniki jak przez ostatnie 25 lat kształtował się niepokorny charakter polibudowej rozgłośni. Już wtedy sala była wypełniona po brzegi. Gdy rozświetlono pomieszczenie, na scenie pojawili się prezenterzy radia Afera w roli prowadzących wieczór kabaretowy. Po przywitaniu najznamienitszych gości, na scenę został zaproszony Jego Magnificencja Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski. Co zaskoczyło wszystkich, chwilę później na scenie stanął redaktor naczelny Radia - Piotr Graczyk, który przyjął z rąk rektora najwyższe odznaczenie naszej Alma Mater, medal "Zasłużony dla Politechniki Poznańskiej". Po wręczeniu tego wyjątkowego wyróżnienia na scenie na dobre zagościł dobry humor.

Występujący jako pierwszy Szymon Łątkowski to stand-uper. Na 98,6 mHz miał okazję prowadzić kilka lat temu audycje satyryczną Maszynowy. Podczas swojego występu starał się pokazać absurdy życia w Polsce z perspektywy różnych grup społecznych. Najpierw jazda do pracy w przepełnionym autobusie, później wizyta u lekarza z "telewizorni", a na końcu biznesmen prowadzący podwójne życie. Szymon pokazał, że forma monologu ma pośród publiki coraz więcej fanów.

Po występie Szymona na scenie znów zagościli prowadzący. Został zaprezentowany materiał dziennikarski przygotowany przez dziennikarkę WTK, która zanim rozpoczęła karierę telewizyjną, czytała serwisy na antenie Afery. Dzięki niemu publika mogła dowiedzieć się w jaki sposób pracuję się w radiu, a także jak toczy się kariera byłych Aferowiczów. Później rozlosowano 25 dwupłytowych albumów  wydanych z okazji jubileuszu. Na każdej płycie znalazły się piosenki poznańskich zespołów młodego pokolenia, znanych z aferowej anteny, a także fragmenty radiowych koncertów na żywo, z audycji Koncertowe Studio.

Wtedy na scenę wkroczył kabaret Czesuaf, czyli jeden z najbardziej zasłużonych poznańskich dopalaczy humoru. Oprócz skeczów o spotkaniu dwóch znajomych na zakupach w sklepie, o szkolnych zajęciach, o konsultantach telefonicznych czy o życiu rodzinnym komentatora sportowego, pokazali swój prawdziwy kunszt, grę improwizacyjną, w której uczestniczyli również obecni na sali.

Na zakończenie publika mogła zobaczyć cover piosenki Ezoteryczny Poznań, przygotowanej przez poznańskich muzyków i działaczy Radia Afera. Najlepszym podsumowaniem będą chyba słowa Grabaża. Komentując film napisał "Życzę Wam kolejnych stu takich ćwiartek, Kochani... Bardzo nam kiedyś pomogliście i zawsze będziemy Wam to pamiętać. Pozostaliście jedyną stacją radiową, w której "słychać" rękę człowieka, jedynym radiem, które jest w stanie mnie zaskoczyć i zadziwić i bardzo sobie to w Was cenie. Sto kciuków do góry.