Robot dla Domu Dziecka

Głównym celem projektu „Robot dla Domu Dziecka" jest nauczenie wychowanków Państwowego Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu składania robotów oraz podstaw tworzenia oprogramowania.

Programowanie przez zabawę

Pomysłodawcą projektu jest dr inż. Andrzej Urbański z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej. Zaprosił on do współpracy studentów uczelni oraz uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, dysponujących zabawkowo-edukacyjnymi zestawami LEGO MINDSTROMS, które posłużą do nauki programowania. Motywacją do nauki mają być drobne prezenty książkowe dla dzieci oraz zestaw konstruowania robotów dla Domu Dziecka, który umożliwi zbudowanie robota do prezentacji na Festiwalu Robotów Politechniki Poznańskiej w maju 2016.

Programowanie to lepsza przyszłość

„Najnowsze osiągnięcia pedagogiki wykazują, że zdobycie umiejętności myślenia algorytmicznego jest potrzebne nie tylko przyszłym programistom, ale przydaje się każdemu członkowi społeczeństwa o dowolnej specjalizacji. Mało tego! Można się pokusić o tezę, że kształtuje charakter. Uczeń nabywa zaawansowanych zdolności przewidywania nie tylko swoich działań. Lepiej funkcjonuje w społeczeństwie i nabywa pewności siebie." - mówi Andrzej Urbański.

I dodaje: „Wydaje się, że razem z najlepszymi z wszystkich zawodów perspektywami rynku pracy programistów, również w Polsce, warto zastosować taki sposób by polepszyć edukacyjne perspektywy dzieci, których życiowe początki są trudniejsze."

Zarówno intuicja jak obiektywne badania pokazują, że programowanie staje się bardziej atrakcyjne i przemawiające do początkujących jeśli dotyczy sterowania fizycznymi urządzeniami, a więc robotami jak w przepadku LEGO MINDSTORMS. Zestaw ten zachowuje przy tym wszystkie przyjazne dziecku cechy klocków LEGO.

Dziecięce fantazje na temat robotów

Cały projekt zostanie zrealizowany w następujących aktywnościach:

- Opracowanie programu zajęć przy konsultacji naukowców z Uniwersytetu Humbolta w Berlinie, którzy prowadzili już podobny projekt oraz dystrybutora LEGO na Polskę firmy AKCES EDUKACJA;

- Kurs podstaw robotyki LEGO MINDSTORMS dla dzieci z Domu Dziecka w laboratorium V Liceum Ogólnokształcącego prowadzony w formie kolejnych ćwiczeń i drobnych zadań do realizacji;

- Kurs podstaw algorytmiki prowadzony w formie zajęć tablicowych, swobodnych rozmów, ćwiczeń rysunkowych i spisywanych dziecięcych fantazji na temat komputerów i robotów;

- Budowa namiastki wymarzonych robotów w laboratorium LEGO MINDSTORMS;

- Konkurs na najlepszego robota opracowanego w trakcie zajęć oraz na najpilniejszego uczestnika lub uczestniczkę kursu;

- Udział zwycięzców konkursu na najlepszego robota w Festiwalu  Robotów 14 maja 2016 na Politechnice Poznańskiej.

Realizacja projektu jest możliwa tylko dzięki zaangażowaniu zespołu, który tworzą: Wojciech Walczak, dyrektor Państwowego Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu; Barbara Płotkowiak, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu; Jakub Piasecki z firmy AKCES EDUKACJA (dystrybutor LEGO na Polskę); Paweł Perekietka, metodyk-nauczyciel informatyki w V LO; woluntariusze-studenci z Politechniki Poznańskiej i uczniowie V LO.

Pierwszy zestaw edukacyjny

Inauguracja projektu miała miejsce w grudniu ubiegłego roku. Podczas uroczystości w siedzibie Domu Dziecka, jego wychowankowie dostali swój pierwszy zestaw edukacyjnych klocków. Było to możliwe dzięki zbiórce pieniędzy na portalu polakpotrafi.pl. Wystarczyły 3 dni, by zebrać kwotę potrzebną na zakup! Barwną uroczystość poprowadził dr Bot czyli główny sprawca zamieszania w stroju złotego robota. Pierwsi kursanci dostali "prawdziwe" indeksy w unikalnym formacie nawiązującym do indeksu Politechniki Poznańskiej z lat 70. ubiegłego wieku. Usłyszeli też kilka piosenek z repertuaru Alana Bita, mówiących m.in. o informatyce.

Projekt objęty jest patronatem medialnym Telewizji WTK, portalu Poznan.pl i portalu Talent.pl.

Kontakt z inicjatorem projektu: Andrzej P.Urbański, andrzej.urbanski@put.poznan.pl, tel. 602 125 075

www.drBot.pl