Najdłuższa poznańska Afera

Jeszcze nigdy żadna afera w Poznaniu nie trwała tak długo... Wszystko zaczęło się w październiku 1990 r., kiedy to Studenckie Radio „Afera" Politechniki Poznańskiej nadało swoją pierwszą audycję w eterze. - Obecnie to jedna z 9 studenckich, koncesjonowanych rozgłośni w Polsce. W Poznaniu jesteśmy jedynym radiem o takim profilu - podkreśla Piotr Graczyk, redaktor naczelny rozgłośni. - I choć wiele przez te 25 lat się zmieniło zarówno w radiu, jak i w Poznaniu, to „Afera" była i jest synonimem nietuzinkowej szkoły dziennikarskiego rzemiosła oraz szeroko pojętej alternatywy. Zapraszam na 98,6 MHz. - dodaje.

Każdej jesieni rozgłośnia wspólnie ze studentami i mieszkańcami regionu świętuje swoje urodziny. W tym roku - z okazji wyjątkowego jubileuszu - aferowe świętowanie trwa cały rok!

Obchody urodzinowe rozpoczęły się podczas VI Akademickiego Przeglądu Muzycznego, który zdobywa sobie coraz większą popularność oraz renomę wśród młodych zespołów. Finał APM odbył się podczas Polibuda Open Air, a zwycięski zespół zagrał także na poznańskich Juwenaliach.

Kulminacją urodzinowych obchodów będą jednak najbliższe tygodnie. Główny koncert urodzinowy odbędzie się 29 października 2015 r. w Klubie Pod Minogą. - Zapraszamy na Release Party debiutanckiego albumu grupy Terrific Sunday pt. „Strangers, Lovers" - mówi Bartłomiej Nowak, szef promocji Radia „Afera". - Na scenie nie zabraknie również innych poznańskich artystów. Wystąpią: Eleanor Gray, Felix The Baker i tegoroczny laureat Akademickiego Przeglądu Muzycznego - zespół Ciabatta.

Gala urodzinowa, podczas której wystąpią kabaret Czesuaf i Szymon Łątkowski - były Aferowicz, który coraz lepiej radzi sobie na polskiej scenie kabaretowej - odbędzie się 20 listopada 2015 r. w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. W tym samym dniu otwarta zostanie wystawa aferowych archiwaliów.

Przez wszystkie jesienne miesiące urodzinom będą towarzyszyły wydarzenia i koncerty -  w CK Zamek, LABie, Meskalinie, Dragonie czy U Bazyla.

To rzecz jasna nie koniec atrakcji. Od października na aferowych falach nadawane są fragmenty archiwalnych materiałów reporterskich, kabaretowe skecze sprzed lat i wywiady z obecnymi oraz byłymi Aferowiczami, czyli, na dobrą sprawę, z większością ludzi poznańskiej kultury i mediów.

Pojawi się także wizualna wizytówka radia w postaci teledysku, a poznańscy muzycy w charakterystycznych miejscach miasta nagrają specjalny urodzinowy „cover-niespodziankę", który zostanie zaprezentowany słuchaczom jako symbol poznańskości Radia „Afera".

Prawdziwą gratką dla fanów „Afery" będzie dwupłytowe wydawnictwo urodzinowe. - Na jednym krążku znajdą się utwory młodych reprezentantów poznańskiej sceny alternatywnej; na drugim natomiast nagrane zostaną fragmenty Koncertowego Studia (specjalnej audycji, podczas której zespoły prezentują swoją twórczość na żywo) - wyjaśnia Bartosz Synowiec, szef muzyczny Radia „Afera". - Urodzinowe krążki będziemy rozdawać naszym słuchaczom m.in. podczas urodzinowego koncertu 29 października 2015 r.

Wszystkich tych atrakcji będzie można doświadczyć jako nowo „nabrany" Aferowicz. Radio „Afera" od początku opiera się na działaniach, talencie, błyskotliwości i pomysłowości wolontariuszy. Zgodnie zatem z długoletnią tradycją, także i w tym roku organizowany jest nabór. Tym razem 24 października 2015 r. o godz. 9:00, w siedzibie radia, czyli Domu Studenckim nr 5 Politechniki Poznańskiej przy ul. św. Rocha 11a.

25 lat afera plakat

 

ZałącznikWielkość
25 lat Radia Afera w eterze.jpg3.21 MB