Wykład otwarty prof. dr Asunción Gómez-Pérez (Hiszpania) – 12 maja 2015

Galeria:

Politechnika Poznańska i Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty w języku angielskim Prof. Asunción Gómez Pérez z Technical University of Madrid, pt. "Maximising (Re)Usability of Resources using Linked Data", który odbędzie się 12 maja 2015 r. o godz. 11:15 w Centrum Wykładowo - Konferencyjnym PP, ul. Piotrowo 2, sala CW 8.

Prof. Dr Asunción Gómez-Pérez jest Profesorem na Uniwersytecie Technicznym w Madrycie, dyrektorem Wydziału Sztucznej Inteligencji, dyrektorem Grupy Badawczej Inżynierii Ontologii oraz studiów doktoranckim w zakresie Informatyki.

Przed rozpoczęciem pracy na Uniwersytecie Technicznym w Madrycie, odbyła wizytę naukową w Laboratorium Systemów Zarządzania Wiedzą na Uniwersytecie Stanforda. Prof. Asunción Gómez-Pérez była koordynatorem kilku badawczych projektów europejskich (SEALS, SemSorGrid4Env, Ontogrid, LIDER), uczestnikiem ponad 15-stu projektów europejskich (Ready4SmartCities, NeOn, Monnet, Admire, Knowledge Web Esperonto) i ponad 50-ciu projektów badawczo-rozwojowych krajowych lub finansowanych przez przemysł.

Jej główne zainteresowania badawcze obejmują ontologie, powiązane dane, Sieć Semantyczną, wielojęzyczność. Opublikowała ponad 150 artykułów naukowych i dwie książki na temat Inżynierii Ontologii. Jej prace na temat Inżynierii Ontologii, w tym na temat metodologii Methontology i NeON są szeroko znane na świecie. Wypromowała 17 doktoratów. W 2015 roku została odznaczona nagrodą Ady Byron dla kobiet naukowców w Hiszpanii.

Wykład Prof. Asunción Gómez-Pérez będzie dotyczył obszaru dynamicznie rozwijających się w ostatnim czasie technologii tzw. powiązanych danych (Linked Data). Technologie te pozwalają na połączenie dużych wolumenów rozproszonych danych w skali sieci WWW i wytworzenie ogromnego, globalnego grafu wiedzy. Zaprezentowane zostaną podstawy tych technologii jak i aplikacje z wykorzystaniem otwartych danych, w dziedzinie dziedzictwa kulturowego i danych geograficznych. Prof. Asunción Gómez-Pérez przedstawi także sposoby łączenia otwartych powiązanych danych z licencjonowanymi powiązanymi danymi.

ZałącznikWielkość
Wykład_1400x845.jpg624.3 KB
Plakat_wykład Gomez-Perez.pdf4.16 MB