Festiwal Światła w Pile z „architekturą mody” WAPP - 27 września 2014

Dnia 27 września 2014 roku odbył się towarzyszący Światowym Dniom Innowacji, Festiwal Światła w Pile. Festiwal rozpoczęły wieczorne spektakle, specjalne i wyjątkowe instalacje, które powstały z nieuchwytnego światła, zabierając publiczność w niesamowitą podróż po nieznanych światach i niesamowitych krajobrazach. Wszystko za sprawą artystów światła, dzięki którym miasto stało się kanwą dla kalejdoskopowo zmieniających się świateł umieszczonych na Bulwarach Chatellerault. Publiczność obejrzała prezentacje Teatru cieni oraz występy parateatralne.[1]

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zaprosił do udziału w pilskich wydarzeniach - Koło Naukowe „Illumination" Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej pod opieką dr inż. arch. Hanny Michalak.[2] W programie znalazł miejsce pokaz przygotowany przez studentów „Dzieła architektoniczne oraz ich oświetlenie jako źródło inspiracji mody", siódma już kolekcja sukienek z serii Architektura Mody[3]. Przedstawione kreacje, inspirowane są architekturą Polski i świata. Ich forma, kolorystyka i detale nawiązują do wybranego przez projektanta budynku. Tegoroczna kolekcja opierała się o hasło przewodnie 3D, dzięki czemu wszystkie kreacje były przestrzenne oraz unikatowe, także przez nowatorskie zastosowanie materiału jak np.: wykorzystanie pianki akustycznej do stworzenia długiej spódnicy. Pokaz odbył się późnym wieczorem nad rzeką Gwdą, przy Bulwarach Chattelerault, dzięki czemu ich wbudowane w kreacje oświetlenie LED-owe firmy Philips było jeszcze bardziej wyraziste i podkreślało formę kreacji. W pokazie zaprezentowanych zostało 30 projektów. Dzięki niezastąpionemu konferansjerowi - studentowi WAPP, Wojtkowi Kowalczykowi, który profesjonalnie i z zapałem opowiadał o inspiracjach architektonicznych kreacji,  licznie zgromadzona publiczność mogła zrozumieć formę sukni oraz formę architektoniczną inspiracji. Publika przyjęła studentki z wielkim entuzjazmem i zachwytem nad ich  zdolnościami, estetyką i pomysłowością strojów.  

Oprócz świetlnego pokazu mody KN „Illumination" miały miejsce takie wydarzenia jak pokaz światła i cienia oraz zapierające dech w piersi światowej sławy widowisko Francuskiego Teatru światła - spektakl "Maudits Sonnants" czyli "Przeklęci dzwonnicy".[4] Na placu Staszica w Pile stanęła ogromna konstrukcja zawieszona i manipulowana przez żurawia teleskopowego. Muzycy grający na instrumentach jak i akrobaci byli zawieszeni wysoko nad ziemią na "żyrandolu", dzięki czemu muzyka roznosiła się i docierała do tysięcy widzów bez dodatkowego nagłośnienia.

Anna Kosecka


[1] Program Światowych Dni Innowacji 2014 w Pile.

[2] Równolegle do pilskich Światowych Dni Innowacji w Regionalnym Centrum Kultury (Fabryka Emocji, Teatr Miejski ) w Pile,  w dniach od 10.09.2014 do 27.09.2014 prezentowana była autorska wystawa arch. Hanny Michalak - MODULAR light FASHION.

[3] „Architektura mody" to autorski projekt arch.Hanny Michalak, którego premiera corocznie odbywa się w ramach Nocy Naukowców na PP. W tym roku, ze względu na wydarzenia w Pile - siódmy, premierowy  pokaz odbył się w gościnnej Pile.

[4] Szerzej na stronach:

http://www.pila.pl/aktualnosci/festiwal-swiatla-fotorelacja.html

http://www.zycie.pila.pl/artykul/1729/festiwal-swiatla-na-koniec-wrzesnia-w-pile