Noc Naukowców 2014

Galeria:

Czy wiecie gdzie będą 26 września najlepsi odkrywcy, uczeni, badacze i wynalazcy? My wiemy - będą u nas, na Politechnice Poznańskiej. Zaproszą Was do swoich laboratoriów i pracowni, byście na własne oczy mogli się przekonać jak fascynującą mają pracę. Zaproszą Was do wspólnych eksperymentów i sprawią, że tej nocy staniecie się jak oni - badacze dokonujący fascynujących naukowych odkryć.

Poznacie m.in. charyzmatycznego fizyka prowadzącego pokaz Fizyka Gravity Show i od niego dowiecie się czy można spadać nieskończenie długo; zobaczycie ekipę szalonych chemików , którzy podczas pokazu Chemia Open Air zaprowadzą Was do magicznej krainy wulkanów i lodu; w Laboratorium Zimna zobaczycie jak w kilka sekund można zamrozić wodę; przekonacie się, że politechniczne roboty mają wiele wspólnego z najnowocześniejszymi operacjami medycznymi, poznacie drużynę studentów, która buduje bolid wyścigowy, sprawdzicie czy macie siłę wykopu jak Ronaldo, zbudujecie model robota z wykorzystaniem platformy ARDUINO, zwiedzicie  wirtualną fabrykę deskorolek.

To tylko niewielki procent atrakcji, które czekają Was podczas Nocy Naukowców. Bo przecież będzie jeszcze rysowanie komiksów, programowanie robotów, tworzenie konstrukcji z klocków Lego, konstruowanie baterii, budowanie samochodów... A najlepiej przeczytajcie szczegółowy pogram znajdujący się na www.nocnaukowcow.pl I pamiętajcie - nazwy dni różnią się między sobą: noc ma tylko jedną nazwę - Noc Naukowców!

Noc Naukowców - dla przypomnienia kilka faktów

Co to jest

Noc Naukowców to europejska impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i stworzyć obraz naukowca nowej ery. Stają się aktorami, showmanami, przewodnikami po laboratoriach. Uczestnicy natomiast mogą wcielić się w rolę naukowców i przeprowadzać naukowe eksperymenty.

Cel

Nadrzędnym celem imprezy jest zmiana wizerunku naukowca i zachęcenie młodzieży do podejmowania kariery naukowej, a także zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań, a wszystko to w atmosferze zabawy. 

Kiedy powstała

„Researchers' Night" powstała w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Odbywa się raz do roku w krajach Unii Europejskiej. Noc Naukowców to impreza organizowana w Europie po raz dziewiąty, a w Poznaniu  po raz ósmy.

Gdzie się odbywa

W tym roku odbędzie się w 300-u w 24 krajach Europy i krajów sąsiednich.  A nasza Wielkopolska Noc Naukowców odbędzie się na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytecie Ekonomicznym i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-sieciowym.

Odbiorcy

Zapraszamy zarówno całe rodziny, jak i  grupy szkolne, to impreza bez ograniczeń wiekowych. Z roku na rok zainteresowanie imprezą wzrasta, w 2013 r. poznańskie uczelnie odwiedziło około 50 tysięcy osób (z tego prawie 30 tysięcy odwiedziło Politechnikę Poznańską).

Szczegóły na www.nocnaukowcow.pl

ZałącznikWielkość
NN2014_plakat.pdf1.07 MB
NN2014_program.pdf1.68 MB