Roboty z PP bohaterami filmu w Discovery Polska!

Roboty z Politechniki Poznańskiej - bohaterami filmu!

Przedstawiamy Wam bohaterów filmu nagrywanego na Politechnice Poznańskiej dla kanału Discovery Polska. Nagrywane były roboty, które zostały skonstruowane przez studentów Automatyki i Robotyki. W programie przedstawione zostały roboty: sześcionożny, kroczący: Messor II; humanoidalny, kroczący: M-Bot; quadrokopter; latający: Falcon. Odcinek, który powstanie dla Discovery Polska będzie interaktywnym wywiadem z twórcami robotów. Prowadzący Łukasz Grass, który nie tylko  zadawał na bieżąco pytania konstruktorom, ale także sam pomagał składać niektóre podzespoły robotów. Oprócz tego samodzielnie nimi sterował podczas wykonywanych testów. Nadawanie serii programów w Discovery Polska rozpocznie się na początku marca. Wyemitowanych zostanie osiem odcinków. Materiał nagrany na Politechnice Poznańskiej będzie trwał 11 min co stanowi połowę odcinka.

Seria nagranych programów ma promować inwestycje unijne. Projekt otrzymał finansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Z tego właśnie programu sfinansowana została budowa Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinzynierii Politechniki Poznańskiej. Instytut Automatyki i Inżynierii Informatycznej jest jedną z jednostek korzystających z nowego centrum. W związku z tym osiągnięcia Instytutu w dziedzinie robotyki stały się jego wizytówką na potrzeby nagrywanej audycji. Nie przegapcie marcowych odcinków na Discovery Polska  z naszymi robotami!

Robot humanoidalny: M-Bot. Został on skonstruowany w ramach pracy inżynierskiej przez dwóch studentów Automatyki i Robotyki: Mikołaja Wasielicę i Marka Wąsika. Waży niecałe dwa kilogramy, ma 40 cm wzrostu i 23 stopnie swobody, czyli tyle, ile posiada serwomechanizmów. W ostatnim czasie program sterujący robotem został znacznie rozbudowany i umożliwia naśladowanie ruchów człowieka, które są obserwowane przez popularny sensor Kinect. Pozwala to w łatwy i intuicyjny sposób na nauczenie robota wielu skomplikowanych ruchów, które robot może zapamiętać i realizować w przyszłości.

Robot kroczący: Messor II.
Został wykonany w dwuosobowym zespole: dr inż. Dominik Belter, dr inż. Krzysztof Walas.
Masa robota to 2,5 kg, natomiast wymiary korpusu to 29,9x20,5 cm.
Długość wyciągniętej nogi to 29,4 cm.
Robot jest w stanie poruszać się po różnego typu terenie: beton, trawa, kamienie.
Docelowo tego typu robot ma pomagać ratownikom w misjach poszukiwawczo-ratowniczych podczas katastrof budowlanych.

Messor IIMessor II

M-BotM-Bot

ZałącznikWielkość
Messor_II.jpg10.48 MB
M-Bot.JPG2.02 MB