I Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Rektora

I Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Rektora Politechniki Poznańskiej

            Od dawna się mówiło, że życie szachowe w Poznaniu zamarło. Kiedyś jeden z najlepszych ośrodków szkoleniowych w Polsce - teraz ponownie małymi kroczkami walczy o powrót na piedestał. Jednym z tych przysłowiowych "małych kroczków" było  zorganizowanie jednego z silniejszych od lat jednodniowych turniejów w Poznaniu.

            Dnia 8 grudnia w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbył się Turniej Szachowy o Puchar Rektora poznańskiej uczelni technicznej. O pulę nagród ponad 4000 zł zagrało 79 zawodników. Z przyczyn pogodowych na starcie nie zjawili się tacy zawodnicy jak arcymistrzowie Grzegorz Gajewski czy Vladimir Malaniuk. Pomimo ich nieobecności lista startowa i tak prezentowała się bardzo dobrze. Wśród zawodników były takie nazwiska jak: arcymistrzowie - Tomczak Jacek (student Politechniki Poznańskiej), Dragun Kamil i Grabarczyk Mirosław oraz mistrzowie międzynarodowi - Warakomski Tomasz, Lubczyński Rafał, a także Klaudia Kulon i wielu, wielu innych. Turniej został rozegrany na dystansie 9 rund, tempem 10 min. + 5s za każde wykonane posunięcie. Sędzią głównym był Maciej Cybulski, który bardzo sprawnie przeprowadził zawody, równocześnie na bieżąco umieszczając wyniki w internecie.

            Od początku faworyci starali się nie zawieść i na pierwszych stołach toczyła się zacięta rywalizacja. Najlepszą dyspozycję tego dnia miał arcymistrz Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), który bezapelacyjnie okazał się zwycięzcą turnieju zdobywając 8/9 pkt. Tuż za nim uplasował się Jacek Tomczak, wygrywając punktacją pomocniczą z trzecim w turnieju, mistrzem FIDE - Dawidem Janaszakiem, reprezentującym barwy OTSz Ostrów Wielkopolski. Miłą niespodziankę sprawił Jan Musiałkiewicz (LKS Chrobry Gniezno) plasując się na 4 pozycji. Najlepszą kobietą w turnieju była WIM Klaudia Kulon (studentka Politechniki Poznańskiej). Jako, że nagrody były łączone w klasyfikacji Juniorów najlepszym okazał się triumfator - GM Kamil Dragun, a najlepszym studentem - GM Jacek Tomczak. Wśród nagrodzonych znaleźli się również: 5. Paweł Weichhold, 6.Tomasz Warakomski. Najlepszym seniorem był Marcin Bernat. Trzeba wyróżnić również bardzo dobrą grę takich zawodników jak: Radosław Gajek z Grudziądza, Paweł Musiałkiewicz (LKS Chrobry Gniezno) oraz Karol Kucza - reprezentant ŻKSz Żary.

            Głównym Organizatorem I Turnieju Szachowego o Puchar Rektora Politechniki Poznańskiej była Rada Kół Naukowych Politechniki. Turniej swoim patronatem objął Jego Magnificencja prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski. Poznańska Polibuda od lat jest jedną z uczelni walczących o najwyższe miejsca w Akademickich Mistrzostwach Polski, a jej przedstawiciele to liczący się w szachowym świecie zawodnicy. Mając takie fundamenty, chęci do działania i organizacji, studenci po raz kolejny udowodnili, że można zrobić coś na naprawdę wielką skalę i jednocześnie w wspaniały sposób zareklamować własną uczelnię.

            Po turnieju Organizatorzy otrzymali wiele ciepłych słów od zawodników startujących w poznańskim turnieju. Na zakończeniu Prorektor ds. kształcenia Politechniki Poznańskiej dr hab. Jacek Goc prof. nadzw. PP nie krył radości z kolejnego sukcesu organizacyjnego oraz współpracy studentów i władz Politechniki, i już zapowiedział, iż liczy na kolejną edycję i jeszcze większą frekwencję.

            Jako Dyrektor Turnieju chciałabym podziękować za obecność w tegorocznych rozgrywkach i zaprosić za rok. Szczegółowe wyniki są dostępne na stronie turniejowej: www.pucharrektora.pl

                                                                       Jagoda Gołek

ZałącznikWielkość
szachy1.JPG3.15 MB
szachy2.JPG3.28 MB
szachy3.JPG3.66 MB
szachy4.JPG3.5 MB
szachy5.JPG3.37 MB