NOC NAUKOWCÓW 2013 - 27 września 2013
Galeria:
27 września 2013 r. odbyła się w Poznaniu Noc Naukowców 2013, którą już po raz siódmy koordynowała Politechnika Poznańska.
Co to jest Noc Naukowców?
Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej imprezy, odbywającej się od 2005 roku w ostatni piątek września w około 300 miastach w całej Europie. Tegoroczna edycja stanowiła kontynuację projektów z sześciu poprzednich lat (2007-2012), które odniosły ogromny sukces.
Tej jedynej nocy naukowcy odeszli od swoich codziennych obowiązków, otworzyli drzwi laboratoriów i pracowni, aby bawić się wspólnie z publicznością. Każdy mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Widzieliśmy naukowców w nietypowych sytuacjach, a publiczność w roli naukowców. To noc pełna atrakcji: pokazów, eksperymentów, warsztatów, wizyt w laboratoriach i instytutach badawczych, "prawdziwych" eksperymentów, konkursów, quizów i zagadek...
Noc Naukowców stała się ważnym elementem promowania wizerunku naukowców - dlatego poznaniacy z niecierpliwością czekają na kolejną edycję imprezy.
Noc Naukowców znacząco wpływa na wizerunek naukowca, a publiczność jest bardzo zainteresowana imprezą, stopniowo zmieniając poglądy na temat naukowców. Z rosnącego z roku na rok udziału w imprezie widać, że zabawa w naukowca jest ciekawa. Jak powiedział Albert Einstein: „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy" dlatego dajemy szansę mieszkańcom Wielkopolski rozwijać zarówno wyobraźnię jak i wiedzę.
Projekt zakłada udział 5 ośrodków akademickich - czterech największych uczelni w Wielkopolsce: Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo - Sieciowego, największego ośrodka badawczo-naukowego w Polsce w dziedzinie informatyki. Otworzyły one swoje mury dla dzieci i młodzieży oraz wszystkich tych, którzy na co dzień nie mają do czynienia z naukowcami i uczelniami.
W tegorocznym programie znalazły się „hity" Nocy Naukowców - imprezy, które pojawiają się od lat:
- LABORATORIUM ZIMNA - pokaz tego, co dzieje się z rzeczami zamrożonymi do minus 196 stopni Celsjusza, co można zrobić z ciekłym azotem?
- MOBILNE CENTRUM ZARZĄDZANIA ŚWIATEM - najnowocześniejsze mobilne centrum dowodzenia.
- FESTIWAL WYSOKICH NAPIĘĆ - czyli pokaz zjawisk zachodzących pod wysokim napięciem.
- S.O.S. DLA ZIEMI - Jak zanieczyszczenia wpływają na środowisko? Jakie są skutki ludzkiej działalności? Jak chronić naturę?
- POKAZ MODY - pokaz autorskich i intrygujących kreacji inspirowanych architekturą i designem, zaprojektowanych przez studentki Wydziału Architektury.
- KONKURS KRZYKACZY - bardzo dokładny pomiar krzyku.
- WIRTUALNE STUDIO TELEWIZYJNE - możliwość wystąpienia w telewizji „na żywo" z pokazami efektów specjalnych.
- TELEWIZJA TRÓJWYMIAROWA - pokazanie, jak się nagrywa obraz przestrzenny, jak tworzyć telewizję nowej generacji.
- ROBOCENTRUM - pokazy robotów mobilnych (Jak roboty zbierają informacje o otoczeniu? Jak zachowują się grupy robotów w środowisku z przeszkodami? Roboty w eksploracji nieznanego terenu).
- LABORATORIUM SZALONEGO CHEMIKA - kreatywne warsztaty pod okiem naukowców z możliwością wykonania zaskakujących eksperymentów chemicznych.
- CHEMIA OPEN AIR - odkrywanie sekretów natury na scenie.
Jak co roku, nie zabrakło nowości:
- FIZYKA MUSIC SHOW - nowa odsłona znanego i popularnego widowiska Fizyka Show, podczas której pokażemy wielkie muzyczno-fizyczne show czyli m.in. grę na elektrycznej pile, super bębnie, śpiewającą rurę, widzialne oraz niesłyszalne dźwięki.
- SPRAWDŹ SIŁĘ SWOJEGO WYKOPU czyli tak testowano Ronaldo!- możliwość przetestowania się na najlepszym w Poznaniu sprzęcie do badania biomechaniki sportu - m.in. pomiary szybkości stopy podczas uderzenia piłki i siły wyskoku.
- ZRÓB PRĄD Z BYLE CZEGO - pokaz wytwarzania energii elektrycznej, słonecznej, wiatrowej, wodorowej.
- MIKROSKOPY WIELKIEJ MOCY - czyli jak pracują mikroskopy, obserwacja nanoobiektów na żywo.
- ALKOGOOGLE CZYLI SLALOM Z UTRUDNIENIAMI - edukacja przez zabawę z wykorzystaniem okularów symulujących wpływ alkoholu na człowieka.
- EKOROBOTY - Warsztaty z konstruowania ekologicznych robotów, prototypów samochodów z surowców wtórnych.
Na wszystkie imprezy i koncerty Nocy Naukowców WSTĘP WOLNY.
Szczegółowy program dostępny na stronie www.nocnaukowcow.pl
Załącznik | Wielkość |
---|---|
NN2013_program_www.pdf | 2.69 MB |