Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z: Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Państwową Inspekcją Pracy, Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „SOLIDARNOŚĆ”, Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych organizuje coroczny Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy.
Konkurs jest realizowany w dwóch kategoriach:
- Kategoria „A” – rozwiązania techniczne i organizacyjne zastosowane w praktyce,
- Kategoria „B” – prace naukowo-badawcze z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii służące poprawie warunków pracy, mające zastosowanie w praktyce.
- Formularz zgłoszenia
Cel i zakres konkursu
- Celem Konkursu jest inspirowanie i upowszechnianie prac naukowo-badawczych oraz rozwiązań organizacyjnych i technicznych prowadzących do poprawy warunków pracy, jej bezpieczeństwa oraz ochrony człowieka w środowisku pracy – możliwie w największej liczbie zakładów i dla jak największej liczby pracowników – przez udoskonalenie stosowanych lub wprowadzenie nowych metod oceny zagrożeń i ryzyka zawodowego, nowych konstrukcji, technologii, urządzeń i materiałów.
- Opracowania konkursowe powinny uwzględniać następujące tematy:
1) ograniczenie lub likwidacja zagrożeń wypadkowych (urazy, upadki, oparzenia, wybuchy, pożary); 2) ograniczenie lub likwidacja hałasu, wibracji; 3) ograniczenie lub likwidacja szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza; 4) ograniczenie lub likwidacja zagrożeń wywołanych przez prąd elektryczny i elektryczność statyczną; 5) ograniczenie lub likwidacja zagrożeń powodowanych przez promieniowanie elektromagnetyczne i jonizujące; 6) poprawa warunków pracy, związana z prawidłowym oświetleniem i mikroklimatem; 7) ograniczenie obciążenia fizycznego i psychicznego; 8) ograniczenie lub likwidacja innych zagrożeń powodujących wypadki przy pracy i choroby zawodowe; 9) udoskonalenie istniejących lub opracowanie nowych ochron indywidualnych o wysokich walorach ochronnych i użytkowych; 10) udoskonalenie dotychczas stosowanych lub opracowanie nowych form i metod działalności edukacyjnej, popularyzującej i wydawniczej w dziedzinie bezpieczeństwa pracy i egronomii.
Warunki konkursu
- Udział w Konkursie mogą brać:
- osoby fizyczne: autorzy rozwiązań technicznych i organizacyjnych, prac naukowo-badawczych, magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych,
- zespoły osób złożone z pracowników naukowych, projektantów, konstruktorów, technologów, mistrzów, robotników itp.
- Składane wnioski powinny dotyczyć prac wnoszących postęp w dziedzinę bezpieczeństwa i ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy, przyczyniających się do poprawy warunków pracy.
Do udziału w Konkursie mogą być zgłaszane opracowania już zastosowane w praktyce oraz mające pozytywną ocenę zakładu pracy, który je zastosował.
Wniosek na Konkurs powinien zawierać:
- zgłoszenie udziału w Konkursie, opracowane według wzoru stanowiącego Załącznik do niniejszego Regulaminu.
Dane zawarte w zgłoszeniu powinny być potwierdzone przez kierownictwo zakładu, w którym praca zgłoszona na Konkurs została zastosowana. Pożądane jest również pisemne potwierdzenie wdrożenia w innych zakładach. - dokumentację techniczno-ekonomiczną, naukową prezentowanej pracy, określającą istotę rozwiązania i osiągnięte efekty w zakresie poprawy warunków pracy (opis rozwiązań konstrukcyjnych, technologicznych i organizacyjnych, z podkreśleniem oryginalności, patenty, instrukcje, rysunki, fotografie, analizy, wyniki pomiarów potwierdzone przez placówki naukowo-badawcze lub odpowiednie laboratoria).
- zgłoszenie udziału w Konkursie, opracowane według wzoru stanowiącego Załącznik do niniejszego Regulaminu.
- Prace nagrodzone będą przechowywane w Sekretariacie Konkursu przez okres 5 lat, a prace pozostałe – przez okres 6 miesięcy od daty zakończenia edycji Konkursu, na którą zostały zgłoszone. Prace nagrodzone nie podlegają zwrotowi, natomiast prace pozostałe mogą być odebrane w okresie ich przechowywania w Sekretariacie Konkursu. Po upływie tego okresu nieodebrane prace zostaną zniszczone.
- Wnioski na Konkurs zgłaszają:
- w kategorii „A” – rozwiązania techniczne i organizacyjne zastosowane w praktyce
- kierownicy zakładów pracy i placówek naukowych,
- zakładowe koła SNT – NOT,
- organizacje społeczne i zawodowe
do Rady Terenowych Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – NOT w terminie do 31 maja 2010 r.
Rady Terenowe FSNT – NOT dokonują oceny zgłoszonych wniosków, wybierają najlepsze i wraz z opinią zawierającą odniesienie do oryginalności, przydatności, zakresu zastosowania przesyłają do:
Sądu Konkursowego w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym, 00-701 Warszawa, ul. Czerniakowska 16, w terminie do 30 czerwca 2010 r.
Rady Terenowe FSNT – NOT w tym samym terminie przesyłają do Sekretariatu Sądu Konkursowego wykaz wszystkich prac zgłoszonych do Konkursu. - w kategorii „B” – prace naukowo-badawcze, mające zastosowanie w praktyce
- rektorzy szkół wyższych;
- dyrektorzy placówek naukowo-badawczych
do Sekretariatu Sądu Konkursowego w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym, 00-701 Warszawa, ul. Czerniakowska 16, w terminie do 30 czerwca 2010 r.
- w kategorii „A” – rozwiązania techniczne i organizacyjne zastosowane w praktyce
Ocena wniosków zgłaszanych na konkurs
- Podstawowymi kryteriami oceny opracowań konkursowych są: osiągnięta poprawa warunków pracy, efekty techniczne i ekonomiczne oraz zakres zastosowania.
- Ostatecznej oceny opracowań zgłaszanych na Konkurs dokonuje Sąd Konkursowy powołany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w uzgodnieniu z Ministrem Gospodarki, Ministrem Edukacji i Nauki, Ministrem Zdrowia, Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Prezesem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Prezesem Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Głównym Inspektorem Pracy, Przewodniczącym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „SOLIDARNOŚĆ” oraz Przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Nagrody i wyróżnienia
- Na podstawie wniosku Sądu Konkursowego Minister Pracy i Polityki Społecznej przyznaje nagrody i wyróżnienia za najlepsze opracowania.
- Liczba i wysokość nagród każdego stopnia jest ustalana przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej na wniosek Sądu Konkursowego.
- Nagrody są przyznawane autorom wymienionym imiennie we wnioskach dołączonych do opracowań nadsyłanych na Konkurs.
- Nagrody przyznawane w Konkursie nie pozbawiają autorów nagrodzonych opracowań uprawnień wynikających z prawa wynalazczego, jeżeli przedstawione prace odpowiadają warunkom i wymaganiom zawartym w tym prawie.
- Ocena zgłoszonych opracowań i wręczenie nagród następuje w terminie do 30 listopada 2010 r.
- Informacje o wynikach Konkursu i o nagrodzonych opracowaniach są przekazywane współorganizatorom Konkursu oraz są ogłaszane w środkach masowego przekazu.
Informacje i Regulamin Konkursu można uzyskać w:
- Sekretariacie Sądu Konkursowego – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, 00-701 Warszawa, ul. Czerniakowska 16, tel. 0-22 623-36-83, www.ciop.pl,
- w Terenowych Radach FSNT – NOT,
- w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- w siedzibach władz regionalnych NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”,
- w siedzibach Rad Wojewódzkich Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych,
- w sekretariatach szkół wyższych,
- w placówkach naukowych PAN i jednostkach badawczo-rozwojowych.